O nás

Leoš FIALA: SILNÁ POZICE V RÁMCI ČTS

stcts_fiala1

Vážení sportovní přátelé,

Jsem rád, že opět po roce se s Vámi mohu podělit o činnosti a aktivitách v rámci Středočeského Tenisového Svazu, shrnout ty nejlepší výsledky našich hráčů a týmů v roce 2017. Výkonný výbor pracoval ve stejném složení jako předchozí rok. Děkuji všem spolupracovníkům a kolegům ve výkonném výboru Středočeského TS za jejich pomoc při řízení tenisových aktivit v našem kraji.
Po sportovně technické stránce bylo hlavní náplní činnosti VV řízení mistrovských soutěží družstev. Všech 58 soutěží, které náš svaz v roce 2017 řídil a ve kterých startovalo celkem 453 družstev – (o 2 více než v roce 2016), se v řádných termínech, play off a finálových skupin minitenisu a babytenisu až na několik drobných nedostatků odehrálo, všechna družstva soutěže řádně dokončila. Je potěšitelné, že neustále na vysokých číslech zůstávají počty účastníků v soutěžích babytenisu a minitenisu, ve kterých startovalo celkem 64 a 26 družstev. Tyto soutěže patří zcela určitě početně k nejlépe obsazeným ze všech tenisových regionů.

Děkuji sportovně – technické komisi, zejména panu Františku Vnoučkovi za klidný a téměř bezproblémový průběh soutěží. Vyplnění zápisu ihned po utkání však pro některé kluby zůstává pořád obrovským problémem.
Z mistrovských soutěží družstev uvedu pouze vítěze nejvyšších soutěží. V divizi dospělých zvítězilo družstvo TK Březnice, které nenašlo přemožitele, ve všech soutěžích O Pohár Prezidenta ČTS dorostu, staršího i mladšího žactva zvítězilo TK Neridé, stejně tam tomu bylo i v kategorii babytenisu. V minitenisové části memoriálu Zdeňka Kocmana se z celkového prvenství radoval TO Sokol Nehvizdy. Středočeským družstvům se na republikové úrovni celkem dařilo se střídavými úspěchy. V extralize obsadil celek RPM Oáza Říčany dělené páté místo, když porazil LTC Pardubice poměrem 6:1 a v semifinálové skupině prohrál s Přerovem 4:5 a s Prostějovem, pozdějším vítězem, 2:5. V zápasem proti Přerovu chyběly Říčanům jen dva body dostat se k vytoužené medaili. V 1. lize se nejméně dařilo Kladnu, které tuto soutěž po roce opouští, stejně jako B tým Realsportu Nymburk. A tým Nymburka a TK Neridé vyhráli své skupiny, v semifinále se v tomto středočeském duelu více zadařilo TK Neridé. To ve finále nestačilo na Severočeskou Tenisovou, když prohospodařilo vedení 4:2 po dvouhrách a podlehlo 4:5. V 2.lize se představilo celkem šest středočeských týmů, Mladá Boleslav a Český Brod nezvládli boje o záchranu a sestupují.

Na republikovém finále Poháru Prezidenta ČTS se v dorostu TK Neridé probojovalo na 5.místo, v mladším i starším žactvu postoupilo do semifinále, čímž zajistilo další místo pro středočeský tým na MČR družstev v této kategorii, ale medaili nevybojovali. Ve starším žactvu startoval na republikovém mistrovství i celek TK Radošovice, ten ale přes první kolo nepřešel. Na Memoriálu Zdeňka Kocmana se Neridé tolik nedařilo a po těsné prohře s Libercem skončilo na konečném 11.místě. Středočeský výběr minitenistů se v pražské Stromovce probojoval na 5.místo. Na soutěži Junior Davis Cup a Junior Fed Cup, který se hrál v prosinci v Rakovníku a Pelhřimově se náš výběr umístil na 7.místě v chlapecké části, dívky získaly medaili pouze „bramborovou“.

Díky Prezidentovi ČTS, který soutěž Synot Tip Tour před šesti lety nahradil soutěží O Pohár Prezidenta ČTS měly soutěže smíšených družstev mládeže opět vyšší úroveň než v loňském roce a jejich účastníci si navíc přišli i na slušné finanční odměny v celkové výši téměř 190.000 Kč.

V naší oblasti pracují poměrně úspěšně dvě tréninková střediska. Regionální tréninkové středisko mládeže, které je zřízeno pro naši oblast při TK Neridé v Praze – Hostivaři, je finančně podporováno ČTS. Na podzim 2011 jsme zřídili v Tachlovicích Sparingové tréninkové středisko mládeže pro hráče, které podporujeme z vlastních zdrojů.
Kanářími nadějemi za loňský rok byli VV StčTS oceněni Vojtěch Doubek z F.H. TK Dobřichovice a Monika Jiroušková z TK Neridé. Jiroušková skončila stříbrná na prvním ročníku mistrovství ČR v babytenisu, Vojta Doubek na letním mistrovství byl bronzový ve dvouhře a skončil na 8.místě CŽ v mladších žácích. K medailistům se zařadil i Lukáš Velík z Lokomotivy Beroun (bronz dvouhra letní MČR mladších žáků). Radost nám udělal i Roman Poštolka, který na Pardubické Juniorce prohrál v semifinále z matchballu. Krom toho přidal i zlatou medaili z halového MČR ve čtyřhře. Zlatou ze čtyřhry má i Lukáš Hauge z letního mistrovství ČR starších žáků. Stříbrnou medaili ze dvouhry babytenistů přidala Monika Jiroušková na zářijovém MČR babytenisu v Rakovníku. I mezi dospělými jsme získali několik medailí, Michal Franěk (TC Realsport Nymburk) v Ostravě vybojoval bronz ve dvouhře a zlato ve čtyřhře, Adéla Jarošová byla na stejném mistrovství zlatá ve čtyřhře.

Oblastních přeborů se v létě zúčastnilo celkem 243 ( o 21 méně než loni) hráčů a hráček, což je průměrně 30 hráčů na každou kategorii a znamená snížení o 3 hráče na kategorii oproti loňskému roku. Počet hráčů startujících na halových oblastních přeborech 163 znamená průměr 20 hráčů na jednu akci a to je pokles o jednoho účastníka na kategorii, celkem o 12 hráčů méně oproti loňské zimě. Tristní byla zejména účast na HOP dospělých, což se stává dlouhodobým problémem.

Na okresních přeborech startovalo v zimě 177 (o 34 více než loni) hráčů a 695 (o 97 více než loni) hráčů v letním období, celkem 872, což je o 131 více než minulého roku. Co se počtu startujících týče, nejlépe jsou na tom dlouhodobě okresy Benešov 182 hráčů a Mladá Boleslav 125 hráčů, následují Praha – západ 95, Kladno + Rakovník 77, Příbram 76, Praha – východ 73, Beroun 71, Kolín 64, Mělník 54, Kutná Hora 28, Nymburk 27. Okresy opět obdrží míče podle počtu hráčů, kteří v loni startovali, tentokrát by to mohl být opět dvojnásobek počtu loňských startujících.

Středočeský tenisový svaz je organizačně a díky finanční podpoře ze strany ČTS, která v loňském roce přesáhla 500 tisíc korun i finančně stabilizovaný. Myslím si, že je rozhodně velmi dobře, že finanční politika ČTS upřednostňuje právě podporu oblastním tenisovým svazům, která je neustále na velmi vysoké úrovni. Děkuji především prezidentovi ČTS Ivu Kaderkovi za jeho práci pro náš sport. Dalším nejvýznamnějším partnerem našeho svazu je společnost Amer Sports ČR, dodavatel míčů Wilson. Smlouva s touto firmou nám umožňuje poskytnout na všechny soutěže mládeže klubům míče zdarma. Oficiálním míčem pro všechny středočeské soutěže včetně babytenisu, minitenisu i poháru veteránů je míč Wilson. Na druhé straně však přibývá povinnost hrát všechny oficiální soutěže pouze s míči, opatřenými logem ČTS. Smlouva s touto firmou byla pro letošní rok na základě výběrového řízení znovu obnovena a platí do roku 2020.
V loňském roce jsme jako svaz u firmy Wilson nakoupili 16.840 míčů US Open, 4500 jsme obdrželi v rámci smlouvy zdarma – k dispozici bylo i s 3 364 z loňska 24.704 ks míčů. Dotovali jsme všechny soutěže mládeže 9.528 ks + 4.700 z mimořádné dotace 2015, na okresní svazy 1.532, na zimní přebory 720 míčů, na letní oblastní přebory 1.224, pohár veteránů 720 míčů, 432 míčů R-TSM, 864 míčů Tennis Arena Kids Tour, Optim Tour 144 ks, prodej 144 = celkem 15.560 kusů. Zbylo 4.696 kusů, které jsou nebo byli k 31. 12 ve skladu.

Hospodaření svazu bylo vyrovnané. Výdaje sice v roce 2016 převýšily příjmy o 142 tisíc, ale vliv na to má zejména částka 150 tisíc, za kterou jsme na začátku loňského roku nakoupili míče na mládež navíc.. Myslím si, že naše hospodaření bylo dobré, zbytečně se neutrácelo. K 31. 12. 2015 jsme měli na účtu a v pokladně přes 981 tis. Kč. Největší příjmy jsou dotace od ČTS, registrační poplatky a poplatky za pořádání turnajů, největší výdaje naopak na nákup míčů.

Středočeské kluby mají v ČR nejenom největší počet registrovaných hráčů a hráčů na CŽ, ale jsou i častými organizátory turnajů všech věkových kategorií. Podíl turnajů pořádaných středočeskými kluby pravidelně tvoří v termínových listinách ČTS více než jednu čtvrtinu všech akcí.

Významnou a nedílnou součástí středočeského tenisu je Středočeský pohár veteránů, který ukrajuje již čtvrtou desítku let svojí existence. Loňský 39. ročník se skládal z 13 turnajů a závěrečného Masters a startovalo v něm ve dvouhrách přes 200 hráčů.

Středočeský tenis je důležitou, nedílnou a pevnou součástí Českého tenisového svazu. Svoji pozici ve strukturách ČTS si nejenom držíme, ale kvalitní prací zejména s mládeží a dobrou organizací kvalitních turnajů si ji neustále upevňujeme. A já Vám za Vaši ve valné většině případů dobrovolnou a neplacenou práci pro náš krásný bílý sport v našem Středočeském kraji všem mnohokrát děkuji.

S přátelským sportovním pozdravem
Leoš Fiala, v. r. – předseda StčTS

V Praze 14. 2. 2018

Poslední novinky