O nás

Leoš Fiala: Jsme spokojeni s individuálními výsledky a pořadatelskou činností i přes probíhající pandemii

stcts_fiala1

Rok 2020 byl velkou zkouškou. Celosvětová pandemie zasáhla běžný život nejen v oblasti sportu, ale celé společnosti. Pokud bychom se měli zaměřit jen na náš bílý sport v našem kraji, zimní sezona byla o březen a duben zkráceny, koncem května už bylo možné v omezené míře sportovat, v červnu už začala i mistrovská utkání a turnaje jednotlivců. Soutěže družstev byly odehrány zkrácenou tříkolovou soutěží. Pár kritiků systému se našlo, dva týmy se odhlásily ze soutěže kvůli tomu, někteří navrhovali zrušit mistrovská utkání úplně. K našemu překvapení se ale systém těšil velké oblibě ve většině klubů, každé utkání mělo náboj a vědělo se přesně o co se hraje. Těžký byl především druhý termín, kdy o víkendu nepřálo počasí a muselo se dohrávat ve všední den. V roce 2021 plánujeme přejít zpět ke klasickým tabulkám, doufejme, že už se věci vrátí do normálu. Na poli družstev jsme žádné zásadní úspěchy letos neposbírali. Jak dopadly soutěže družstev v našem kraji? V mladším žactvu se vítězem stal tenisový klub Neridé, na mistrovství ČR v prvním kole přehrál TK Pelhřimov 9:0, ve čtvrtfinále ale proti pražské Spartě prohrál stejným poměrem. Neridé poté prohrálo s Libercem a v posledním duelu pokořilo Zlín, skončilo tak na 7.místě.

V kategorii staršího žactva se z titulu radovalo opět TK Neridé. V Rakovníku na finálovém turnaji nejdříve poslalo domů Hradec Králové, mezi osmi nejlepšími prohrálo s Prostějovem, poté vyhrálo nad pražským Olympem a Brnem a bralo tak 5.místo.

Ani v dorostu nepoznal středočeský kraj jiného vítěze. Neridé ve finálovém střetnutí porazilo Radošovice 5:4 a reprezentovalo naši oblast v pražské Stromovce na národním mistrovství družstev. V úvodním kole si poradilo poměrem 6:3 se Severočeskou Tenisovou. Ve čtvrtfinále se opět nepřekonatelnou překážkou stalo družstvo Prostějova. Poté náš středočeský reprezentant porazil klub Na Dolině a také překvapivě pražskou Štvanici a skončil na 5.místě.

V babytenisu měl náš kraj dvojí zastoupení. Lokomotiva Zdice skončila loni na 4.místě na republikové soutěži, vyhrálo středočeskou soutěž i letos, z druhého místa tak postoupilo i TK Neridé. Neridé zvládlo 1.kolo proti České Třebové, ve čtvrtfinále však nestačilo na pražskou Spartu, Zdice tam podlehly Štvanici. V bojích o umístění pak Neridé porazilo TK Na Dolině a podlehlo Slavii Plzeň, v opačném pořadí se stejné podařilo Zdicím, a tak středočeským týmům patřilo 6. a 7.místo.

V kategorii nejmenších minitenistů byl středočeský výběr poskládán z hráčů TK TOLA. V prvním kole si poradili se severomoravským výběrem, v semifinále však nestačil na pražský výběr. V boji o třetí místo byl náš výběr úspěšný proti Východočechům, a tak si odvezli bronzové medaile za 3.místo. Všem družstvům děkujeme za reprezentaci našeho kraje!

V kategorii dospělých se z postupu do 2.ligy raduje LTC Slovan Kladno, který ve finále v napínavém boji pokořil TK Roja Příbram. V druhé lize pak Měchenice skončily ve své skupině na 4.místě, Český Brod na 3.místě a LTC Houšťka svou skupinu vyhrála a může se těšit na účast v 1.lize.

V 1.lize dospělých se představilo TK Neridé, postoupilo do semifinále, tam ale podlehlo Slavii Orlové 2:5. Druhým účastníkem měl být Realsport Nymburk, bohužel pandemie zasáhla i tenhle tým a nebyl schopen nastoupit. Je dost pravděpodobné, že toto byla labutí píseň pro tento klub a na chvíli se s tenisovou scénou rozloučí a skončí tak jedna významná kapitola. Tento klub několikrát vyhrál 1.ligu i 2.ligu, byl účastníkem extraligy a starší žactvo v roce 2007 reprezentovalo náš kraj ve finálové osmičce na MČR družstev v Rakovníku. V extralize se představila RPM Oáza Říčany, skončila na děleném 5.místě, když potrápila pozdější vítěze ze Sparty a s pražskou Štvanicí prohrála doslova o několik bodů. Věřím, že tato věčná smůla se jednou obrátí a budu moci napsat, že extraligový titul se vrátil do Středních Čech.

Funkcionář tohoto klubu, Vojtěch Flégl, byl oceněn v letošním roce Cenou Prezidenta ČTS. Patří totiž k nejpilnějším pořadatelům tenisových akcí v celé zemi. Je pravda, že většina akcí se koná buď na území Prahy či jiného kraje, ale třeba největší mezinárodní dorostenecká akce se odehrává ve Vestci, Říčany pak pořádají turnaje okruhu ITF mužů či žen s vysokou finanční dotací. Pilní byli i ostatní pořadatelé, v Rakovníku se uskutečnily tři turnaje Tennis Europe a v září tam TK Neridé uspořádalo i juniorský turnaj ITF do 18 let druhé kategorie. V Říčanech se odehrála juniorská část velkého Česko-Slovenského souboje Pohár přátelství: Spolu pro budoucnost by Moneta. Slovenští hosté si českou pohostinnost velmi pochvalovali a šli jsme tak příkladem světu, co dělat v době pandemie. Nesmíme zapomenout ani na tradiční turnaje Tennisline Cup a Realsport Open 14, které se stihly odehrát v lednu v milovické hale Milten. Proběhl i 42.ročník Středočeského poháru veteránů, ten se těšil velkému zájmu i přes probíhající tvrdší hygienická opatření. Děkujeme všem nadšencům, kteří mají radost turnaje pořádat a zviditelňují tím naši oblast.

Spokojeni můžeme být s výsledky individuálních hráčů. Ročníkovou jedničkou se stal hráč Tenisu Dobříš Tomáš Krejčí. V ročníku 2009 nemá konkurenci a skončil na 1.místě redukovaného celostátního žebříčku mladších žáků. Byl vyhlášen středočeskou kanáří nadějí mezi chlapci pro tento rok. Mezi dívkami tuto cenu obdrží mladoboleslavská hráčka Barbora Michálková. Ačkoliv oslavila teprve 14. narozeniny letos, na žebříčku dorostenek skončila na 28.místě, na mezinárodních turnajích do 16 let se třikrát probojovala do semifinále ve dvouhře, ve čtyřhře pak i jeden turnaj vyhrála, jednou skončila ve finále. Ceny se tradičně předávají na březnové pracovní schůzi Středočeského tenisového svazu. To se pravděpodobně neuskuteční a bude muset být vybrán náhradní termín dle aktuální situace s pandemií.

Nesmíme však zapomenou i na další výborné individuální výsledky, Monika Jiroušková skončila na 9.místě v republice v mladších žákyních, Natálie Šálková skončila šestnáctá, obě reprezentují TK Neridé. Stejný klub reprezentovala i Dominika Šalková, která urvala zlatou medaili ve čtyřhře na Pardubické Juniorce. V zimním období však už přestoupila do pražské Sparty. Příjemným překvapením byla i bronzová medaile ve dvouhře kladenského Jiřího Jindáčka z Pardubické Juniorky. Že se kladenským tenistům daří potvrdil i 11.místem na celostátním žebříčku dorostenců Štěpán Mrůzek. Těchto individuálních výsledků si ceníme a děkujeme za řádnou reprezentaci kraje.

Středočeský tenisový svaz je finančně stabilizovaný. Dodržuje vyrovnaný rozpočet, stejně jako v předchozích letech. Poskytuje tenisové míče na všechny utkání družstev mládeže v kraji. V roce 2020 proběhla distribuce jinak než. Předchozích letech, kluby si míče u společnosti Amer Sport CZ pořídily samy, náš svaz je pak proplatil na základě počtu odehraných utkání v domácím prostředí. Finanční stabilita je především zajištěna díky podpoře Českého tenisového svazu, a především díky výborné práci prezidenta ČTS Iva Kaderky. Patří mu velké díky, že i v této těžké době bojuje za náš bílý sport.

Přejeme všem to nejlepší v roce 2021, ať se situace uklidní a my se můžeme potkat na dvorcích ve zdraví a s dobrou náladou.